Tovább dübörög az ukrán hadigépezet: elégedetten dörzsölheti a tenyerét Zelenszkij

Elképesztő mennyiségű drónt kapnak az ukránok.

Nem tudják honnan jön majd pénz.
Pánik és bizonytalanság uralkodik Brüsszelben azóta, hogy Donald Trump bejelentette az USAID segélyek befagyasztását, írja az Euractiv. Bár a frissen beiktatott elnök egyelőre csak a kifizetések átmeneti szüneteltetését rendelte el, a lap szerint minden előjel arra mutat, hogy hosszútávú – akár végleges – pénzmegvonásokra lehet számítani. Ami sokaknak hatalmas érvágást jelentene, hiszen az USAID-en keresztül az USA évente több mint 60 millió dollárnyi összeget küldött a világ 130 országába.
„Már több programunkat is fel kellett függesztenünk” – nyilatkozta Olivier Bruyeron, a Corodination Sud nevű 182 francia NGO-t tömörítő nemzetközi szolidaritással foglalkozó hálózat elnöke. –
„Leginkább attól tartunk, hogy soha többé nem fogunk tudni fellépni a legkiszolgáltatottabb népcsoportok támogatására”
– tette hozzá.
Egy Ázsiában aktív francia NGO alkalmazottja
Marco Rubio kijelentését idézte, aki múlthéten elmondta, az életmentő gyógyszerekre, egészségügyi ellátásra, élelem biztosításra és menedéknyújtásra fordított pénzek mentesülnek a befagyasztás alól
, de a hosszútávú projekteket – beleértve a szexuális érzékenyítő programokat – várhatóan érinti az elnöki rendelet. A francia dolgozó szerint most mindenki arra vár, vajon az ő projektje melyik kategóriába tartozik az USA vezetése szerint.
A francia NGO-kat különösen érzékenyen érinti Trump elnöki rendelete, mivel nagy részük eddigi kiadásainak 30-40 százalékát az USA támogatásaiból fedezte.
Az Európai bizottság jelezte, hogy az unió továbbra is támogatja a szervezeteket, és „nem hagyunk fel a humanitárius kötelezettségünkkel, továbbra is segítünk világszerte az emberi életek megmentésében és a szenvedés csökkentésében”.
De az USÁ-hoz hasonlóan Európa nagyobb országai is egyre kevésbé bőkezűek adományozás tekintetében.
Franciaország az elmúlt két év során jelentősen csökkentette a segítségnyújtásra szánt keretét. 2025-ben 37 százalékkal kevesebbet folyósít az állam humanitárius segélyekre.
Bruyeron szerint ez mindkét oldalról egy politikai döntés eredménye, mivel a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben mindenki igyekszik inkább a saját problémáira koncentrálni, amiből akad bőven mindenhol.
De az USA és Franciaország mellett Németország és az Egyesült Királyság is bejelentette már, hogy 2025-ben kevesebb pénzt fog adni külföldi szervezetek támogatására.
Nyitókép: WATHIQ KHUZAIE / POOL / AFP